Bőrápolás

Mindent a fényvédelemről

pexels tara winstead 8384657

Bevezetés

Ha bőrápolásról, az öregedés jeleinek elkerüléséről (anti-aging) beszélünk az egyik alapvető fogalom, ami mindig előkerül az a fényvédelem.  Bőrünk ugyanis folyamatos ki van téve az extrém UV sugárzásnak, mely nemcsak bőrünk öregedéséhez vezet, de rákkeltő hatással is rendelkezik. (Ugyanakkor az UV-sugárzás fontos szerepet játszik testünk D-vitamin termeléséhez, mely elegendhetetlen az egészségünk fenntartásához.)

Mi is pontosan az UV? 

Az ultraibolya (UV) sugárzás az elektromágneses sugárzás egy formája, amely a napból és mesterséges forrásokból, például a szoláriumból származik.

Az UV-sugaraknak különböző típusai is vannak, aszerint, hogy mennyi energiával rendelkeznek. Ezt 3 fő csoportra osztják:

  • Az UVA-sugarak rendelkeznek a legkisebb energiával az UV-sugarak közül. Ezek a sugarak felelősek a bőrsejtek öregítéséért, és közvetett módon károsíthatják a sejtek DNS-ét. Az UVA-sugarak elsősorban a bőr hosszú távú károsodásához, többek között a korai ráncosodáshoz vezethetnek, de feltételezhetően szerepet játszanak egyes bőrrákos megbetegedésekben is. Ezek a sugarak képesek átjutni az üvegen és a  felhőkön keresztül, így egész évben jelen vannak, kitéve az UV sugárzás 95%-át.
  • Az UVB-sugarak több energiával rendelkeznek, mint az UVA-sugarak. Ezek közvetlenül károsíthatják a bőrsejtek DNS-ét, és ezek a sugarak okozzák a bőr barnulását, valamint leégését. A legtöbb bőrrákos megbetegedést is ezek a sugarak okozzák. Ezek nem képesek átjutni az üvegeken és a  felhőkön, de behatolnak a bőrbe (epidermisz). 
  • Az UVC-sugarak több energiával rendelkeznek, mint az UV-sugarak többi típusa. Szerencsére emiatt a légkörünkben magasan lévő ózonnal lépnek reakcióba, és nem érik el a földet, így általában nem jelentenek kockázati tényezőt a bőrrák kialakulásához.

Tehát amikor fényvédelemre kerül a sor, fontos hogyan olyan krémet válasszunk, mely mind az UVA- és UVB-sugárzással szemben is védelmet nyújt.

Napfény, az UV sugárzás fő forrása 

A napfény az UV-sugárzás fő forrása, bár az UV-sugarak a napsugárzásnak csak kis részét teszik ki. Az UV-sugarak különböző típusai különböző mennyiségben érik el a földet. A Napból a Földre érkező sugarak mintegy 95%-a UVA-sugárzás, a fennmaradó 5% pedig UVB-sugárzás.

A Földre érkező UV-sugarak erőssége számos tényezőtől függ: 

  • Napszak: Az UV-sugarak délelőtt 10 és délután 4 óra között a legerősebbek.
  • Évszak: Az UV-sugarak a tavaszi és nyári hónapokban erősebbek.
  • Az Egyenlítőtől való távolság (földrajzi szélesség): Az Egyenlítőtől távolodva csökken az UV-sugárzás erőssége.
  • Felhők: A felhők hatása változó lehet, de fontos tudni, hogy az UV-sugarak még egy felhős napon is eljuthatnak a talajig.
  • A felületekről való visszaverődés: Az UV-sugarak visszaverődhetnek az olyan felületekről, mint a víz, a homok, a hó, a járda vagy akár a fű, ami az UV-sugárzás növekedéséhez vezet.

Az, hogy egy személy mennyire van kitéve az UV sugárzásnak, függ a sugarak erősségétől, a Napon töltött időtartamától, valamint attól, hogy a bőr védve van-e ruházattal vagy naptejjel.

Szolárium és az UV sugárzás

Bár sokszor lehet olyan hamis állításokkal találkozni az interneten, hogy a szoláriumok biztonságos alternatívát jelentenek a barnulásban. Biztos mi is hallotuk már, hogyha nyaralás előtt elmegyünk szoláriumba, akkor felkészíthetjük bőrünket és elkerülhetjük a leégést. Azonban ez csak kis mértékben igaz, ugyanis ha így probáljuk meg felkészíteni a bőrünket, akkor az annyit segít mintha egy SPF 4-es naptejet kennénk magunkra (azaz egyátalán nem igaz ez az állítás). De akár olyan pozítiv állítását is hallhattunk, hogy segíti szervezetünket a D-vitamin termelésben, ez azonban biztonságosabb módon is elérhető, ha D-vitamin tabletta formájában juttatjuk szervezetünkbe a szükséges mennyiséget. Sőt, ezáltal még a káros UV-sugárzásokat is elkerülhetjük, melyek a bőr öregedéséhez és rák kialakulásához vezethetnek. 

A szoláriumban való barnulás azonban veszélyeket is hordoz magával: A szoláriumokban fluoreszkáló izzókat használnak, amelyek főként UVA sugárzást bocsátanak ki, kisebb UVB sugárzással. Az UVA-sugárzás akár háromszor intenzívebb lehet, mint a természetes napfényből származó UVA, és még az UVB-sugárzás intenzitása is megközelítheti az erős napfényét, így jóval nagyobb UV-sugárzásnak tesszük ki testünket, mintha ugyanazt a hatást  napfény által érnénk el. 

Sokkoló képek, melyek bizonyítják az UV sugárzás károsító hatását

trucker's skin damaged face, uva radiation

Forrás

A kép egy 69 éves kamionsofőrről készült.
A kamionsofőr arcának bal oldala 28 éven át volt kitéve az ablakon keresztül áteresztett UVA-sugaraknak – míg a jobb oldala a takarás által viszonylag sértetlen maradt és jobban volt védve a káros sugaraktól. Mivel az UVA-sugarak képesek áthatolni az üvegablakokon és a felhőkön, így ez a bőr károsodoásához vezet, így  magyarázva a mély ráncokat.  Ez a kép is szemlélteti, hogy mennyire fontos a fényvédelem. 

Twins (natural age 61) with significant difference in sun exposure. Twin B (B) had approximately 10 hours per week greater sun exposure than twin A (A). Twin A had a body mass index 2.7 points higher than that of twin B. The perceived age difference was 11.25 years. Reprinted with permission from Plast Reconstr Surg. 2009;123(4):1321–1331. 

Forrás

A következő képen egy ikerpár látható (61 évesek). Látható azonban, hogy az öregedés jelei B-ikernél jóval látványokabbak, mint A-ikernél. Ennek oka, hogy B-iker heti 10 órával többet volt kitéve a napnak, mint A-iker. Az érzékelt korkülönbség kettejük között 11,25 év volt. 

Elkerülhető-e az UV-sugárzás? 

Természetesen teljes mértékben nem elkerülhető és nem is ajánlott elkerülni a napsugárzást, hiszen pozítiv hatása is van (szervezetünk D-vitamin termelése). Azonban vannak olyan módszerek,  amik segítik csökkenteni a napfény által kibocsátott UV-sugárzás károsító hatásainak csökkenését: 

  • Nyáron a szabadban érdemes árnyékba húzodni, különösen a déli órákban, amikor az UV-sugárzás a legerősebb.
  • Érdemes védő ruházatot viselni (például: kalap).
  • Viselj UV-sugarakat blokkoló napszemüveget, hogy megvédd szemedet és a szemkörnyéki bőrt!
  • Használj naptejet!

Fényvédelem

A  káros UV-sugaraktól való védelem egyik kulcseleme az SPF fényvédő krém . A piacon kapható sokféle SPF fényvédő krém közül azonban nehéz lehet eldönteni, hogy melyiket válasszuk.

Mi az az SPF? 

Mielőtt belemerülnénk a különböző típusokba, fontos megérteni, hogy mit is jelent valójában az SPF. Az SPF a Sun Protection Factor rövidítése, és azt méri, hogy egy fényvédő krém mennyire véd az UVB sugarak ellen (a leégést és a bőrkárosodást okozó sugarak). Fontos megjegyezni, hogy az SPF nem méri az UVA sugarak elleni védelmet, amelyek szintén okozhatnak bőrkárosodást.

A szám, mely az SPF jelzést követi egy szám. Ennek jelentése: 

  • SPF 15 az UVB sugarak körülbelül 93%-ét szűri ki
  • SPF 30 az UVB sugarak körülbelül 97%-ét szűri ki
  • SPF 50 az UVB sugarak körülbelül 98%-ét szűri ki
  • SPF 50+ az UVB sugarak körülbelül 99%-ét szűri ki

Továbbá az SPF-szám azt jelzi, hogy mennyivel tovább maradhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk, mintha egyáltalán nem viselnénk fényvédőt. Például egy SPF 15-ös fényvédő 15-ször hosszabb ideig védi a bőrünket az égéstől, mintha nem viselnénk fényvédőt.

Típusai

Most pedig nézzük meg a különböző SPF fényvédő krémek típusait:

  1. Fizikai fényvédők: Ezek a fényvédők úgy működnek, hogy fizikai gátat képeznek a bőrön, amely visszaveri az UV-sugarakat. A fizikai fényvédők gyakran ajánlottak az érzékeny bőrűek számára, mivel kevésbé valószínű, hogy irritációt okoznak. Felvitelük után azonnal hatnak, és magas hőmérsékleten is jól működnek. Néha azonban fehér foltot hagyhatnak a bőrön, és nem nyújtanak akkora fedést, mint a kémiai fényvédők.
  2. Kémiai fényvédők: Ezek a fényvédők úgy működnek, hogy elnyelik az UV-sugarakat, majd hővé alakítják őket, ami aztán a bőrből távozik. A kémiai fényvédők általában széles spektrumú védelmet nyújtanak, azaz az UVA és UVB sugarak ellen is védelmet nyújtanak. Néha azonban irritálhatják az érzékeny bőrt, és magas hőmérsékleten kevésbé hatékonyak.
  3. Kombinált fényvédők: kémiai és a fizikai fényvédők kombinációja.
  4. Színezett fényvédők: Ezek a fényvédők az SPF-védelem előnyeit színezett hidratálóval kombinálják. Enyhe fedést biztosíthatnak, és gyakran ajánlják azoknak, akik egyszerűsíteni szeretnék bőrápolási rutinjukat. Azonban nem biztos, hogy olyan nagy fedést nyújtanak, mint más típusú SPF fényvédők, és nem minden bőrtípusra alkalmasak.

Fizikai fényvédők

Ezek a fényvédők ásványi összetevőket, például cink-oxidot vagy titán-dioxidot használnak, fizikailag megakadályozva, hogy a napsugarak elérjék a bőrét. Nagyszerűek az érzékeny bőr számára, és azonnali védelmet nyújtanak felvitelkor. Azonban fehér foltot hagyhatnak maguk után, és víz- és izzadásállóság szempontjából nem biztos, hogy olyan hatékonyak, mint a kémiai fényvédők.

A fizikai fényvédők előnyei

  • Azonnali védelmet nyújtanak felvitelkor
  • Nem okoznak bőrirritációt vagy allergiás reakciókat
  • Hosszabb eltarthatósági idővel rendelkezik a kémiai fényvédőkhöz képest
  • Kevésbé valószínű, hogy eltömítik a pórusokat

A fizikai fényvédők hátrányai

  • Fehér foltot hagyhatnak a bőrön, különösen a magasabb SPF-értékű készítmények esetében.
  • Sűrűbb állagúak, nehezebb lehet eloszlatni a bőrön.
  • Könnyebben lemosódhatnak, így gyakrabban kell újra felvinni őket.
  • A kémiai fényvédőkhöz képest nem nyújtanak akkora védelmet az UVA sugarak ellen.

Fontos megjegyezni, hogy a fizikai fényvédők nem feltétlenül jobbak a kémiai fényvédőknél, mivel mindkét típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Ez végső soron a személyes preferenciákon és a bőrtípuson múlik.

Kémiai fényvédők

A kémiai fényvédők szerves vegyületekből állnak, amelyek elnyelik az UV-sugárzást, mielőtt az behatolna a bőrbe. A fizikai fényvédőkkel ellentétben, amelyek a bőr tetején ülnek, a kémiai fényvédők a bőrbe szívódnak be, és úgy működnek, hogy az UV-sugarakat hővé alakítják. A kémiai fényvédők több olyan hatóanyagot tartalmaznak, amelyek elnyelik az UVA és UVB sugarakat. Ezek az összetevők közé tartozik az avobenzon, az oktinoxát, az oktiszalát és az oxibenzon. 

Könnyen alkalmazhatóak, és gyakran szélesebb választékban, például spray-k és gélek formájában kaphatók. Az érzékeny bőrűeknél azonban irritációt okozhatnak, és akár 20 percig is eltarthat, amíg aktiválódnak a bőrön.

A kémiai fényvédők előnyei

  • Széles spektrumú védelmet nyújtanak mind az UVA, mind az UVB sugarak ellen.
  • Felszívódnak a bőrbe, és nem hagynak fehér foltot vagy maradványt.
  • Könnyen alkalmazhatóak, és különféle formulákban, például krémekben, spray-kben és zselékben használhatók.

A kémiai fényvédők hátrányai

  • Egyes kémiai fényvédők, mint például az oxibenzon, összefüggésbe hozhatóak a korallzátonyok károsodásával, és egyes területeken be vannak tiltva.
  • Egyeseknél bőrirritációt és allergiás reakciókat okozhatnak.
  • A fizikai fényvédőkhöz képest nem biztos, hogy olyan hatékonyan blokkolják az UVA-sugarakat.

A kémiai fényvédő kiválasztásakor fontos, hogy olyan termékeket keressen, amelyek aktív összetevők kombinációját tartalmazzák a széles spektrumú védelem biztosítása érdekében. Ezenkívül fontos, hogy a kémiai fényvédőket kétóránként, illetve úszás vagy izzadás esetén gyakrabban alkalmazzuk újra.

Kombinált fényvédők

Ezek a fényvédők fizikai és kémiai összetevőket kombinálnak, hogy teljesebb védelmet nyújtsanak a napsugarak ellen. Minden bőrtípusra kiválóan alkalmasak, és azonnali és hosszan tartó védelmet nyújtanak. Azonban drágábbak lehetnek, és  hagyhatnak egy enyhe fehér foltot maguk után a bőrön.

Mikor érdemes elkezdeni használni? 

Bár sok helyen lehet hallani, de valójában csak mítosz, hogy a bőr napozás okozta károsodásának majdnem 50 százaléka 18 éves kor előtt történik. Az ember egész életén át tartó Uv sugárzásnak csak körülbelül 23 százaléka történik 18 éves koráig. Így soha nem késő elkezdeni a a fényvédelemre tudatosan figyelni.

Használata

Széles spektrumú fényvédő használata

A fényvédő választásánál válassz olyat, amely “széles spektrumú”, azaz az UVA és az UVB sugarak ellen is véd. Az UVA-sugarak az idő előtti öregedést és a bőr ráncosodását okozhatják, míg az UVB-sugarak leégést okoznak, és bőrrákhoz vezethetnek.

Sportoláskor

Ha kinti tevékenységhez például úszáshoz, túrázáshoz, sporthoz keresünk fényvédőt, akkor érdemes vízálló vagy sport fényvédőket használni, ugyanis ezeket úgy tervezték, hogy akkor is a bőrön maradjanak, ha erősen izzadunk. De ezek rendszeresen történő felvitele is fontos, hiszen az errős izzadás, vízzel való érintkezés, törölköző használata csökkenti ezeknek a hatékonyságát. 

Tehát azok a fényvédő krémek, melyek “vízálló” felirattal van ellátva azt jelenti, hogy akár 40 vagy 80 percnyi úszás vagy izzadás során is megőrzi SPF szintjét. Azonban még akkor is fontos, hogy kétóránként vagy közvetlenül úszás vagy izzadás után újra bekenjük magunkat naptejjel.

Mennyiség

A fényvédő krémet érdemes 15-20 perccel napozás előtt felkennünk magunkra. Továbbá a felvitelénél a használt mennyiség ugyanolyan fontos, mint a választott fényvédő krém típusa.Fontos megjegyezni, hogy a túl kevés naptej használata nagymértékben csökkentheti annak hatékonyságát.

 Az arcra érdemes 2 ujjnyi mennyiséget felvinni: ez magába foglalja a nyakat  és a fület is. Ezt a mennyiséget kétóránként vagy közvetlenül úszás vagy izzadás után kell felvinni.

A többi testfelületnél is ügyelj arra, hogy bőségesen és egyenletesen kend be vele az összes szabadon lévő bőrfelületet, beleértve a füleket, a nyakat, kézfejet és a lábfejet is. Ne felejtsd el fényvédőt felvinni az ajkaira is, legalább 30-as SPF-értékű ajakbalzsamot használva.

Ne felejtsd el újrakenni

Az SPF fényvédő krémek használatakor az újbóli felvitel ugyanolyan fontos, mint az első felvitel. Így a fényvédő krémet kétóránként, illetve úszás vagy izzadás után azonnal érdemes újra felvinni testünkre.

De miért olyan fontos az újbóli alkalmazás? A napvédő krém idővel lekophat vagy kevésbé hatékonnyá válhat, különösen, ha izzadsz vagy úszol. Ráadásul sokan eleve nem kenik be magukat eléggé a naptejjel, ami tovább csökkentheti annak hatékonyságát.

Hogyan biztosíthatjuk tehát, hogy a fényvédő krémet hatékonyan használjuk? Íme néhány tipp:

  • Állíts be egy időzítőt vagy emlékeztetőt a telefonodon, hogy emlékeztessen téged a kétóránkénti újrakenésre.
  • Használj magas fényvédő faktorú (legalább 30) és széles spektrumú védelmet nyújtó fényvédő krémet.
  • Bőségesen vigyed fel naptejet, legalább egy uncia (körülbelül egy feles pohárnyi) naptejet használjon az egész testére.
  • Fontold meg vízálló fényvédő krém használatát, ha úszni vagy izzadni fogsz.

Ne felejtsd, hogy az SPF fényvédő krém használata fontos lépés bőrödnek a nap káros hatásaitól való megóvásában, de a megfelelő alkalmazás és ismételt alkalmazás a hatékonyság kulcsa. Ne felejtsd el kétóránként, illetve úszás vagy izzadás után azonnal újra felvinni, hogy a lehető legtöbbet hozd ki a fényvédő krémből.

Egész évben használni kell

Bár az UV sugárzás a nyáron a legerősebb, ugyanakkor ez a veszély télen is fent áll, így nagyon fontos, hogy minden nap használjunk fényvédő krémet, még a téli hónapokban is, mert az UV-sugárzás, egész évben, még a téli hónapokban is jelen van.

Források

https://www.cancer.org/cancer/risk-prevention/sun-and-uv/uv-radiation.html

https://www.larocheposay.hu/article/amit-az-uva-es-uvb-vedelemrol-tudni-kell

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/is-a-tanning-bed-safer-than-sunlight

https://www.johnmuirhealth.com/health-education/health-wellness/skin-health/protecting-skin-youre-in.html

https://www.researchgate.net/figure/Twins-natural-age-61-with-significant-difference-in-sun-exposure-Twin-B-B-had_fig7_266624746

Photo of truck driver shows what 28 years of sun damage looks like

Avatar

Fili

About Author

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like

pexels karolina grabowska 4041392 scaled
Bőrápolás

Üdvözöllek a Bőrápolás Világában!

Ha elveszve érzed magad a termékajánlatok tengerében, bizonytalan vagy, hogy milyen krémek, hatóanyagok segíthetik a bőrproblémáid megoldását, szeretnél tisztában lenni
pexels karolina grabowska 4041391 1 scaled
Bőrápolás

Bőrápolás: kulcs a fiatalságunk megőrzéséhez

Bevezetés Miért is fontos a bőrápolás? Nos, bár sokan hosszadalmas, fárasztó és olykor kötelező feladatként fogják fel, vagy be se