Hatóanyagok

A vitamin: Minden amit a retinoidokról tudni érdemes

pexels karolina grabowska 4041391

A vitamin a bőrápolásban

Előnyei és előforduló mellékhatások

Fajtái

Retinol használata

Mivel lehet kombinálni? És mivel nem?

Lehet-e nyáron használni a retinolt?

Mikor érdemes elkezdeni használni?

Irritáció esetén teendők

Fontos információ az Európai Unió döntéséről

1. A vitamin a bőrápolásban

A retinoidok az A-vitamin családjába tartalmazó vegyületek egy csoportja. Ezek fajtái mind természetes, mind szintetikus formában elérhetőek és számos típusban előfordulnak, melyeknek egy része a drogériákban is elérhetőek, azonban az erősebb hatóanyagúakat csupán receptre lehet kapni, melyet a bőrgyógyász ír fel.

A retinoidok a bőrápolásban aktív összetevőnek számítanak. Ez azt jelenti, hogy a termékben olyan hatóanyag van, amely egy meghatározott funkcióval, hatással rendelkezik, így segítik a kívánt előnyök elérését a bőrápolásban. Ez a retinoidoik esetében tehát olyan bőrproblémák ellen bizonyul hatékonynak mint az akné, a ráncok, a tág pórusok és a hiperpigmentáció, így előszeretettel használják a bőrápolásban. Bár komplex megoldást nyújt a különböző problémákra, azonban óvatosan érdemes bánni ezzel a kis csodaszerrel.

2. Előnyei és előforduló mellékhatások

Miben segítenek tehát pontosan a retinoidok? Milyen bőrproblémák esetén érdemes használnod?

A retinoidok a bőrsejtek specifikus receptoriaihoz kötődve képesek kifejteni hatásukat. Felszívodásukat követően serkentik a kollagén és elasztin termelését, melyek a bőr rugalmasságának és szerkezetének a fentartásáért felelős fehérjék. Emiatt is képes késleltetni, csökkenteni a kialakuló ráncokat, aknés hegeket megjelenését is.

Továbbá gyorsítja a bőrsejtek cserélődését, azáltal, hogy elősegíti az elhalt hámsejtek leválását és ösztönzi az új, egészséges sejtek kialakulását. Ezáltal javítja a bőr textúráját és tónusát.

Emellett gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkeznek, így képesek csillapítani a bőrpírt, irrítációt és segít a pattanásokkal és érzékeny bőrrel rendelkező emberek számára.

Összefoglalva:

  • Segíti az elasztin és kollagén termelődését a bőrben, mely csökkenti a ráncok kialakulását
  • Gyorsítja a bőrsejtek anyagcseréjét
  • Segíti a bőr textúrájának és tónusának javítását
  • Segít az akné miatt kialakuló hegek csökkentésében
  • Segít a hiperpigmentáció ellen (ez a bőr elszíneződésére utal, amely amiatt alakul ki, hogy a bőrben megnövekedett sötét pigmentfoltokra utal /melanintúltermelődés/).
  • Segíti küzdeni az aknéval, pattanásokkal szemben
  • Nyugtatja a bőrön megjelenő bőrpírt és bőrirrítációt
  • Minimalizálja a pórusok eltömödését
  • Segít gyógyítani az UV-sugarak okozta károsodásokat

Így összeségében mindenki számára megoldást nyújthat különböző problémákat illetően.

Viszont vannak bizonyos mellékhatásai is, amikkel érdemes tisztában lenni, mielőtt elkezdenénk a használatát. Továbbá mivel egy erős hatóanyagú szerről beszélünk, így hozzá kell szoktatnunk bőrünket, hogy ezeknek a kockázatát csökkentsük, ugyanis a mellékhatások általában akkor jelentkeznek ha valaki helytelenül vagy nagy mennyiségben használja bőrére.

Tehát mik is ezek a mellékhatások:

  • Bőrszárazság és irritáció: A retinoidok szárazságot, bőrpírt és irritációt okozhatnak, különösen a használat kezdeti szakaszában. Ez akár hámlás vagy a bőr feszülő érzésének formájában jelentkezhet.
  • Fokozott napérzékenység: A retinoidok érzékenyebbé tehetik a bőrt a napfénnyel szemben. A retinoidok használata során elengedhetetlen a fényvédő krém és a védőruházat viselése, hogy minimálisra csökkentsük a leégés és a további bőrkárosodás kockázatát.
  • Bőrérzékenység és allergiás reakciók: Egyes egyéneknél allergiás reakció vagy fokozott bőrérzékenység alakulhat ki a retinoidokra, ami viszketést vagy kiütéseket eredményezhet.
  • A pattanások átmeneti súlyosbodása: Bizonyos esetekben a retinoidok egy kezdeti “tisztulási” időszakot okozhatnak, amikor a meglévő pattanások átmenetileg súlyosbodhatnak, mielőtt javulnának. Ez normális reakció, mivel a retinoidok a pórusok eltömődésének feloldására és a bőrsejtek cserélődésének elősegítésére hatnak.
  • Kellemetlenség az érzékeny területek körül: A retinoidokat óvatosan kell használni az érzékeny területek, például a szem, az ajkak és az orrlyukak környékén, mivel ezeken a területeken szárazságot, hámlást vagy irritációt okozhatnak, így ezeket érdemes elkerülni a felvitelkor.

3. Fajtái

A retinoidok az A vitaminból nyerik ki, majd ezt követően kémiai változásokon esnek át, amivel megváltoztatják a molekula struktúráját ezáltal különböző erősséggel és hatékonysággal rendelkeznek.

A retinoidok hatékonysága a bőrápolásban attól függ, hogy átalakulnak-e retinsavvá, az A-vitamin aktív formájává, amely a bőrsejtek receptoraihoz kötődik, és kiváltja a kívánt hatást. Minél több átalakítási lépést igényel egy retinoid, mielőtt retinsavvá alakulhat, annál gyengébb és kevésbé hatékony lesz. Ezért van az, hogy a vényköteles retinolsav általában erősebb, mint a vény nélkül kapható retinoidok.

  • Retinol: a leggyakrabban használt retinoid fajta a bőrápolásban, amely vény nélkül, drogériákban is elérhető. Széles körben használják öregedésgátló előnyei miatt, például a ráncok megjelenésének csökkentésére és a bőr textúrájának javítására. Általában jól tolerálja a bőr, de több időt igényel, míg észrevehető eredményeket érünk el.

  • Retinal (Retinaldehid): egy másik vény nélkül kapható retinoid, amely a retinolhoz képest egy lépéssel közelebb áll a retinsavhoz. A retinolnál erősebb hatású és gyorsabb eredményeket kínálhat, a retinsavhoz képest viszont kisebb esélye van arra, hogy bőrrirritációt okoz. A retinaldehid a ráncok csökkentésében, a bőrtónus kiegyenlítésében és a bőr általános megjelenésének javításában elért hatékonyságáról ismert.
  • Retinsav (Tretinoin, Retin A): vényköteles retinoid. Rendkívül hatásos, és gyakran használják akne kezelésére, akne hegek és fényöregedés kezelésére. A retinsav közvetlen kölcsönhatásba lép a bőrsejtek receptoraival, ami jelentős javulást eredményez a bőr textúrájában, csökkenti a pattanásokat és serkenti a kollagéntermelést. Erőssége és hatékonysága gyakran mellékhatásokkal is jár, mint például a szárazság és fellépő bőrirritáció.
  • Adapalene: egy szintetikus retinoid, amely recept nélkül és vénnyel is kapható. Általában pattanások kezelésére használják, mivel képes megakadályozni az eltömődött pórusokat, csökkenteni a gyulladást és normalizálni a bőrsejtek forgalmát. Az adapalént a tretinoinhoz képest kíméletesebb megoldásnak tartják, és kisebb a valószínűsége, hogy bőrirritációt okoz.
  • Izotretinoin: egy szájon át szedhető retinoid, amelyet súlyos, cisztás akne esetén írnak fel, amely nem reagál más kezelésekre. Rendkívül hatásos, és az olajtermelés csökkentésével, a pattanásokat okozó baktériumok megelőzésével és a gyulladás szabályozásával fejti ki hatását. Az izotretinoint jellemzően végső megoldásként alkalmazzák a lehetséges mellékhatásai miatt, és szoros orvosi felügyeletet igényel.
  • Retinil Palmitát: A retinil-palmitát az A-vitamin észteres formája, amelyet a retinol és a palmitinsav kombinálásával hoznak létre. A retinolhoz és a retinsavhoz képest enyhébb és kevésbé erős retinoidnak tekinthető. A retinil-palmitátnak több átalakulási lépést kell végrehajtania a bőrben, hogy retinsavvá alakuljon át, ami az A-vitamin aktív formája. Ennek eredményeképpen kevésbé hatákony és hosszabb ideig tart, amíg megnyilvánul a pozitív hatása.
  • Tazarotén (Tazorac): vényköteles retinoid gyógyszer, amelyet helyileg alkalmaznak bizonyos bőrbetegségek kezelésére. Elsősorban az acne vulgaris, a pikkelysömör és a bőrgyulladás bizonyos formáinak kezelésére írják fel. Mivel nagyon erős, ezért mellékhatásokat is okozhat, mint a bőrszárazság, hámlás, bőrpír, így csupán bőrgyógyász felügyelete mellett lehet alkalmazni.

4. Retinol használata

Mivel a leggyakrabban használt és kapható retinoid a retinol, így ezzel kapcsolatban szeretnénk néhány fontos információt megosztani veled.

Ha elszeretnéd kezdeni a retinol használatát, akkor érdemes az alább található szempontokat figyelembe venni, hogy a lehető legtöbbet hozhasd ki ebből a kis csodaszerből és a fellépő mellékhatások kialakulásának kockázatát csökkentsd:

1, Kezd lassan a használatát: kezd alacsony koncentrációjú termékkel, és idővel fokozatosan növeld a felvitel gyakoriságát és a koncentrációt. Ez lehetővé teszi a bőrödnek, hogy hozzászokjon, és csökkenti az irritáció kockázatát.

2, Felvitel előtt tisztisd és szárítsd meg a bőrödet: Bármilyen bőrápolási termék felvitelekor érdemes először alaposan megtisztítani az arcbőrünket. Bár néhány termék esetén előnyös lehet, ha nedves arcra visszük fel a terméket, a retinol esetén figyelni kell arra, hogy száraz legyen az arcbőrünk! Ez elősegíti a felszívódást és csökkenti az esetleges irritáció lehetőségét.

3, Alkalmazz borsónyi mennyiséget: A retinol felvitelénél az arcra körülbelül egy borsónyi mennyiséget vigyél fel és ezt óvatosan oszlasd el az egész arcodon, de figyelj hogy az érzékeny területeket kerüld el (orrlyuk körül, szemkörnyéke). Ezt követően a nyakadra is egy, majd a mellkasodra kettő borsónyi mennyiséget vigyél fel. Kerüld el a túl nagy mennyiség felvitelét, mivel az növelheti az irritáció valószínűségét!

4, Hidratálás: A retinol felvitele után érdemes várni néhány percet, hogy felszívódjon, majd ezt követően hidratáló krémet használni, mely segíts hidratálni és megnyugtatni a bőrt. Ez segíthet a retinol okozta esetleges szárazság és irritáció csökkentésében is.

5, Használj fényvédőt: Napközben elengedhetetlen a magas faktorú fényvédő krém (minimum SPF 30) használata, amelyet naponta többször, pár óránként újra felviszünk a bőrre, mivel a retinol növeli a napérzékenységet. Ez megvédi a bőrt a káros UV-sugaraktól, és segít megelőzni a leégést és a további károsodást.

6, Következetesség: A retinolnak időbe telik, mire eredményt mutat, ezért fontos, hogy következetes legyél a használata során. Illesszed be bőrápolási rutinodba rendszeresen, több héten vagy hónapon keresztül, hogy javulást tapasztaljon.

7, Terhesség: Amennyiben terhes vagy vagy szoptatsz a retinol használata nem ajánlott. Ennek fő oka, hogy az orális retinoidokat (például Isotretinoid) súlyos születési rendellenességekkel hozták összefüggésbe. Bár a helyi retinoidokkal, például a retinollal kapcsolatos kockázatok kevésbé egyértelműek, érdemes óvatosnak lenni és kerülni a terhesség alatti használatukat.

5. Mivel lehet kombinálni? És mivel nem?

Retinol használata során vannak bizonyos összetevők, amelyeket el kell kerülni vagy óvatosan kell használni, hogy megelőzzük az esetleges irritációt vagy mellékhatásokat. Íme néhány összetevő, amelyeknek a kombinálását érdemes elkerülni a retinollal:

  • Kémiai hámlasztók (AHA, BHA): Kerüld a kémiai hámlasztók és retinol keverését, mint például glükolsav (glycolic acid), szalicilsav (salicic acid) vagy tejsav (lactic acid) használatát a retinollal egyidejűleg. Ezen összetevők kombinálása növelheti a bőr érzékenységének, szárazságának és irritációjának kockázatát. Ha a retinolt és a kémiai hámlasztókat is be szeretné építeni a rutinodba, a legjobb, ha különböző napokon vagy a nap különböző szakaszaiban viszed fel ezeket.
  • C-vitamin: Bár a C-vitamin és a retinol egyaránt hatásos összetevők a bőr egészségének javítására, együttes használatuk irritáló lehet, hisz mindkettő aktív hatóanyag. Különböző pH-szintjük van, és nagy koncentrációban történő kombinálásuk bőrérzékenységhez vezethet. Ha mindkettőt használni szeretnéd, célszerű különböző időpontokban alkalmazni őket, például a C-vitamint reggel, a retinolt pedig este.
  • Benzoil-peroxid (Benzoyl Peroxide): A benzoil-peroxidot gyakran használják pattanások kezelésére, de kemény és szárító hatású lehet a bőrre. Retinollal kombinálva növelheti a bőrirritáció valószínűségét. Ha mindkettőt kell használnod, ajánlott a nap különböző időszakaiban vagy a bőrgyógyász  utasításai szerint alkalmazni őket.
  • Erős helyi gyógyszerek: Kerüld más erős helyi gyógyszerek, például kortikoszteroidok vagy vényköteles, erős akne elleni kezelések egyidejű alkalmazását retinollal, kivéve, ha az egészségügyi szakember kifejezetten erre utasít. Ezek a gyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek a retinollal, és potenciálisan túlzott szárazságot, bőrpírt vagy irritációt okozhatnak.
  • Durva vagy szárító összetevők: Érdmes óvatosnak lenni olyan termékek kombinálásával, melyek alkoholt, illatanyagokat vagy más potenciálisan szárító összetevőket tartalmaznak. Ezek tovább fokozhatják a retinol által okozott szárazságot és irritációt.

Míg vannak bizonyos összetevők, amelyeket nem szabad retinollal kombinálni, számos olyan összetevő is van, amelyek kiegészíthetik a hatását. Íme néhány összetevő, amely biztonságosan kombinálható a retinollal:

  • Hialuronsav (Hyaluronic Acid): A hialuronsav egy hidratáló összetevő, amely segít megtartani a nedvességet a bőrben. Használható a retinol mellett, hogy ellensúlyozza a retinol által okozott esetleges szárazságot vagy irritációt. Érdemes akár hialuronsavas szérumot vagy hidratálót használni a retinol felszívódását követően, hogy segítsen a nedvesség megtartásában.
  • Niacinamid (Niacinamide): A B3-vitaminként is ismert niacinamid egy sokoldalú bőrápoló összetevő, amely segíthet javítani a megnagyobbodott pórusok, az egyenetlen bőrtónus és a ráncok megjelenését. Retinollal együtt használható többféle bőrprobléma kezelésére. Alkalmazhatod akár együtt vagy felváltva a retinollal.
  • Peptidek (Peptides): A peptidek kis aminosavláncok, amelyek segíthetnek a kollagéntermelés támogatásában és a bőr rugalmasságának javításában. A peptidek retinollal való kombinálása fokozhatja az általános öregedésgátló hatást. Keresd a peptideket tartalmazó termékeket, és alkalmazd őket a retinol felvitele és felszívodása után.
  • Ceramidok (ceramides): A ceramidok a bőrben természetesen megtalálható lipidek, amelyek segítenek megerősíteni a bőr barrierjét és megtartani a nedvességet. A ceramidokban gazdag hidratálókrémek vagy szérumok használata segíthet a bőr nedvességgátjának támogatásában a retinol használata közben. A retinol után érdemes felvinni ceramid termékeket, hogy hidratáld a bőröd.

6. Lehet-e nyáron használni a retinolt?

Szerencsére nyáron sem kell lemondani a csodaszerről, mely a lehető legtöbb problémára megoldást kínál sokak számára, azonban érdemes lehet néhány szabályt betartani ha a nyári hónapok alatt is alkalmazni szeretnénk:

  • Érdemes csökkenteni a használatát: heti 1-2 alkalomra érdemes lecsökkenteni a retinol használatát, ugyanis ezekben a hónapokban bőrünk érzékenyebbé válik a retinolra a fokozott napsütés és magasabb páratartalom miatt.  
  • Napfényvédő fokozott használata: Mivel a retinol érzékenyebbé teszi a bőrt a napra, elengedhetetlen, különösen nyáron, napközben a napfényvédő krém. Érdemes SPF 50/50+ fényvédő krémet használni és bőségesen bekenni az arcot, a nyakat és minden szabadon lévő bőrfelületet! Kétóránként vagy a termék címkéjén feltüntetett utasításoknak megfelelően pedig újra felvinni a bőrre. A naptej mellett érdemes lehet széles karimájú kalap, napszemüveg és könnyű, védő ruházat viselése, hogy ezáltal is védd bőröd a közvetlen napsugárzástól, különösen a déli, kora délutáni órákban, amikor a nap a legerősebb.
  • Nyaralás: Ha hosszabb időszakot fogsz tengerparton, napon tölteni akkor érdemes egy héttel korábban abbahagyni a retinol használatát, valamint a nyaralás ideje alatt welkerülni felvitelét és ezt követően folytatni csak az alkalmazását.
  • Esti felvitel: Általában ajánlott a retinolt éjszaka használni, mivel a napfény csökkentheti a retinol hatékonyságát, és növelheti a bőr érzékenységének lehetőségét.

7. Mikor érdemes elkezdeni használni?

A retinol használatának ideális életkora egyénenként változhat, és függ az egyéni bőrproblémáktól és preferenciáktól.

Érdemes azonban már a 20-as éveinkben elkezdeni ennek a használatát: ugyanis már ekkor lassan elkezd csökkeni szervezetünk kollagéntermelése és amennyiben a ráncok megjelenését meg szeretnénk előzni, így érdemes már ekkor elkezdeni a használatát.

8. Irritáció esetén teendők

Ha bármilyen irritációt, például bőrpírt vagy hámlást tapasztalsz, azonnal hagyd abba a retinoidok használatát és tarts egykis szünetet egy hétig. Érdemes ekkor abbahagyni más egyéb irritációt okozó bőrápolási termékek használatát (kémai hámlasztókat, erős hatóanyagú krémeket) és érdemes hidratálni az arcbőrt (olyan összetevőkre figyelj, mint például a ceramidok, hialuronsav). Éjszakára pedig érdemes az arcbőrre felvinni aloe vera gélt. (Én a Holika Holika Aloe 99% Soothing Gél-t ajánlom)

Amennyiben az irritáció tartósan fennáll, súlyosbodik, kellemetlenséget okoz, tanácsos bőrgyógyászhoz fordulni, aki fel tudja mérni a bőr állapotát, konkrét tanácsokat tud adni, és megfelelő bőrápolási termékeket vagy a rutin módosítását tudja javasolni.

Az irritáció elkerülése végett érdemes kipróbálni az úgynevezett sandwich method-ot, amelyet bőrgyógyászok is ajánlanak. Ez lényegében arra utal, hogy mind a rentinol felvitele előtt, majd pedig azt követően egy vékony hidratáló réteget viszünk fel a bőrre, amely ezáltal csökkenti az irritáció veszélyét. Érdemes arra figyelnünk, hogy először egy olyan hidratáló krémet vigyél fel vékonyan a bőrre, amely nem tartalmat vazelint, ásványi olajat vagy dimethiconet, ugyanis ezek gátolhatják a retinol felszívódását és ezáltal annak hatékonyságát.  Elég ezt a hidratáló réteget csupán olyan területekre felvinni, melyek a legérzékenyebbek (szemek és a száj környéke, áll és a nyak). Ezt követően történik a retinol felvitele (borsónyi mennyiség az arcra, borsónyi mennyiség a nyakra és két borsónyi mennyiség a mellkasra). Végül pedig ismételt könnyű archidratálót felviszel az arcodra, miután a bőröd felszívta a retinolt (ez se tartalmazon a fentebb elített nehéz anyagokat pl.: vazelint). Később, ha a bőröd alkalmazkodott a retinolhoz kihagyhatod az első lépést és ezáltal növelheted a retinol hatékonyságát is.

9. Fontos információ az Európai Unió döntéséről

Az Európai Unió egy új szabályt hozott 2023. június 8-án, mely által új korlátozások fogják érinteni a boltokban is elérhető retinolokat:

„Therefore, the use of Retinol, Retinyl Acetate and Retinyl Palmitate should be restricted to a maximum concentration of 0,05 % RE in body lotion and 0,3 % RE in other leave-on and rinse-off products. In addition, a warning should be included to inform consumers already exposed to vitamin A from food and food supplements of the possibility of overexposure from the use of such compounds.” Forrás: https://images.chemycal.com/Media/Files/TBT/23_10130_00_e.pdf)

Ez azt jelenti, hogy a boltokban 18 hónap múlva nem lehet kapni olyan testápolót, melyben retinol, retinil-acetát és a retinil-palmitát található 0,05 %-nél magasabb RE koncentrációban, továbbá más a testre kenhető és lemosható termékekben pedig 0,3 % RE koncentrációra kell korlátozni ezeket az anyagokat. Ezenkívül figyelmeztetést kell feltüntetni, hogy az élelmiszerekből és étrend-kiegészítőkből származó A-vitamin használatából eredő túlzott expozíció lehetőségéről. Azaz arckrémek, szérumok esetén nem lehet 0,5% koncentrációnál magasabb termékeket árulni, így több retinoidot tartalmazó szérumot, arckrémet is vissza fognak vonni az Európai Unió területéről.

Avatar

Fili

About Author

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *